Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Przydomowa studnia głębinowa

    Kategoria: Hydraulika
    Przypnij
    Woda jest niezbędna do życia. Jeśli działka na której ma stanąć dom, znajduje się poza zasięgiem sieci wodociągowej, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie studni głębinowej. To wydajne i bezpieczne źródło. Jej budowę powinno poprzedzić przeprowadzenie badań hydrogeologicznych. Studnia głębinowa (inaczej wiercona lub rurowa) pobiera wodę z pokładów skalnych zlokalizowanych na głębokości około 15-20 m.

    Przepisy określające lokalizację studni


    Studnie głębinowe na potrzeby gospodarstwa domowego do głębokości 30m nie wymagają specjalnego zezwolenia, a jedynie zgłoszenia budowy w starostwie. Gdy studnia przekracza głębokość 30m lub pobór wody jest większy niż 5m3 na dobę wymagane jest zezwolenie wodno-prawne i dodatkowa dokumentacja. Zgodnie z prawem studnie należy lokalizować co najmniej:
    5m od granicy działki (choć sąsiad może wyrazić zgodę na zmniejszenie odległości a nawet na budowę wspólnej studni na granicy działek)
    15m od budynków inwentarskich i związanych z nimi silosów, kompostowników oraz od szczelnego zbiornika ścieków (szamba)
    7,5m od osi rowu przydrożnego
    70m od nieutwardzonych wybieg
    astu

    Zadanie dla fachowców


    Budowa studni głębinowej jest poważniejszym zadaniem niż wykonanie zwykłej abisynki. Warunkiem jest zastosowanie profesjonalnego sprzętu i zatrudnienie doświadczonych fachowców. Studnię można zbudować na dwa sposoby. W pierwszym przypadku w wywierconym otworze umieszcza się rurę osłonową, w drugim rezygnuje się z rury osłonowej, pozostałe elementy są takie same. W rurze osłonowej umieszcza się perforowaną rurę filtracyjną, która sięga do warstwy wodonośnej. Wokół rury filtracyjnej, aby woda lepiej do niej dopływała, wysypuje się warstwę gruboziarnistego żwiru.
    Zakończenie rury osłonowej umieszcza się w gotowej obudowie tuż pod powierzchnią gruntu. W tym miejscu montuje się też głowicę łączącą rurociąg z przyłączem wodociągowym, elementy zasilające pompę i zawory. Pobór wody odbywa się za pomocą zamieszczonej poniżej lustra wody (nie głębiej niż 30 m) pompy głębinowej lub za pośrednictwem pompy samozasysającej. To drugie rozwiązanie może zostać wykorzystane jeżeli podczas pompowania zwierciadło wody nie opada poniżej 7 metrów od poziomu, na którym znajduje się pompa. Wybierając urządzenie, trzeba więc wziąć pod uwagę nie tylko jego wydajność, ale także głębokość, na jakiej znajduje się woda. Pompa powinna posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny dopuszczający jej użycie do wydobywania wody pitnej.
    astud

    Z jakich materiałów budować studnię?


    Woda najczęściej dopływa do studni przez dno, z tego względu warto je wyłożyć warstwą żwiru. Przy dnie można też osadzić krąg z perforacją, dzięki której woda będzie mogła dopływać również bokami, co zwiększy wydajność studni. Materiały zastosowane do obudowy muszą być nieprzepuszczalne i nie mogą wpływać ujemnie na jakość wody. Połączenia poszczególnych kręgów należy dokładnie uszczelnić – od wewnątrz na całej wysokości studni i od zewnątrz do głębokości co najmniej 1,5 m pod poziomem terenu. Teren w promieniu 1 m od obudowy należy utwardzić i ukształtować ze spadkiem na zewnątrz.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush