Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Instalacja wodna w domu jednorodzinnym

  Kategoria: Hydraulika
  Przypnij
  Jedna z podstawowych instalacji domowych to wodna. Jej zadaniem jest dostarczanie wody dobrej jakości, w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem. Na kształt instalacji wodnej w domu nie wpływa to, czy korzystamy z ujęcia własnego, czy sieci wodociągowej. Natomiast istotne znaczenie ma to, w jaki sposób planujemy podgrzewać wodę. Z jakich materiałów wykonać instalację, jak ją rozprowadzić?
  Wodę doprowadza się do budynku za pomocą przyłącza. Od niego systemem rur rozprowadza podejścia wody: do kuchni i łazienki, a także innych pomieszczeń, gdzie będzie wykorzystywana (garaż, pralnia). Warto również przewidzieć punkt poboru na zewnątrz domu. Przed wykonaniem instalacji wodnej w domu przeanalizujmy dokładnie nasze potrzebami. Pamiętajmy nie tylko o umywalkach, wannach, zlewach i wc, ale także urządzeniach wykorzystujących wodę, jak pralki czy zmywarki (wprawdzie wodę do nich można doprowadzić później, ale można i od razu).
  Jeśli korzystamy z miejskiej sieci wodociągowej, to domowa instalacja zaczyna się za wodomierzem. Dlatego za wszelkie awarie przed tym urządzeniem odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe, natomiast za nim – właściciel domu.

  Wykonanie instalacji wodnej w domu


  Teoretycznie instalację możemy wykonać samodzielnie. Jednak niesprawna, albo przeciekająca instalacja może spowodować wiele szkód, których usunięcie będzie trudne i kosztowne, bo większa część instalacji przebiega w ścianach lub podłodze. Zatrudniając hydraulika natomiast warto się dowiedzieć, w jakiej „technologii” się specjalizuje, bo często fachowcy mają swoje preferowane materiały i to w nich są najlepsi.
  ewod2

  Rozprowadzenie instalacji wodnej w domu


  Na kształt instalacji wodnej w zasadniczy sposób wpływa to, czy wodę będziemy ogrzewać centralnie, czy też korzystać z miejscowych podgrzewaczy. W pierwszym przypadku do centralnego podgrzewacza doprowadzamy zimną wodę, a od niego - musimy poprowadzić rury z ciepłą wodą i zimną wodą. Jeśli natomiast zdecydujemy się na kilka podgrzewaczy, montowanych przy poszczególnych bateriach, doprowadzamy do nich tylko przyłącze wody zimnej. Rury prowadzi się najkrótszą drogą, bez niepotrzebnych załamań. Stosuje się dwa podstawowe sposoby rozprowadzenia. W pierwszym przypadku od przyłącza wody biegnie przewód pionowy, który doprowadza wodę na poszczególne kondygnacje. Od pionu odchodzi poziome odgałęzienie, a od niego – kolejne podejścia pod baterię. Tu zastosowanie mają rury twarde, łączone za pomocą złączek. W sposobie drugim stosuje się tzw. rozdzielacze (na każdej kondygnacji). Od rozdzielacza biegną osobne rury do każdego punktu poboru. Tu wykorzystuje się rury gięte, wykonane z miękkich materiałów. Rury z ciepłą wodą muszą się znajdować nad tymi z zimną (w odległości co najmniej 10 cm), a cała instalacja wodna – poniżej przewodów elektrycznych i gazowych.
  Przed każdym punktem poboru wody powinny być zainstalowane zawory odcinające, pozwalające na odcięcie wody doprowadzonej do danego punktu.

  Rury w ścianie i podłodze


  Rury wodociągowe można prowadzić natynkowo, czyli na ścianach w ten sposób najczęściej wykonuje się piony. Estetyczniejsze jest ukrycie rur w bruzdach ściennych lub pionowych szachtach w ścianach, albo zabudowanie ich płytami g-k. Przewody poziome układa się w warstwie wylewki podłogowej. Rury powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego odcinki układane w podłodze umieszcza się w rurze ochronnej, tak zwanym peszlu. Przy projektowaniu instalacji wodnej bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej średnicy rur, tak aby zapewniły one wystarczające ciśnienie wody i jej prawidłowy przepływ.
  ewod

  Z czego instalacja wodna? Materiały i elementy


  Domową instalację wodociągową można wykonać z rur metalowych. Dawniej w instalacji wodnej stosowano rury stalowe, ale od tego rozwiązania odchodzi się stosując miedź. Jest materiałem droższym, ale znacznie bardziej trwałym. Instalacja miedziana jest również odporna na osadzanie się kamienia, ale może korodować. W instalacji z miedzi nie rozwijają się bakterie.
  Rury z tworzyw sztucznych są tańsze, lekkie, łatwe w obróbce, montażu i łączeniu, odporne na osady kamienne i korozję. Wadą tworzyw jest starzenie się i różna odporność na temperaturę (trzeba to uwzględnić w przypadku rur doprowadzających ciepłą wodę, a także montażu podgrzewaczy.
  Zgodnie z przepisami, materiały stosowane do wykonania instalacji wodnej w domu muszą zapewniać jej bezawaryjne użytkowanie przez co najmniej 50 lat. Ponadto muszą mieć znak CE, a także atest Państwowego Zakładu Higieny, dopuszczający je do kontaktu z wodą pitną.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush