Jednofunkcyjny piec gazowy
Nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, więc nie może jej samodzielnie przygotować. W zamian za to zazwyczaj podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Do dużego domu z dwiema (lub więcej) łazienkami zamieszkałego przez więcej niż trzy osoby lepiej wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Tylko wtedy nie będzie nas denerwować jej niestabilna temperatura i ograniczona wydajność. Możliwe jest zastosowanie cyrkulacji, bez której trudno się obejść w dużej instalacji. Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, który podtrzymuje ustawioną temperaturę. Wobec tego woda w rurach ma zbliżoną temperaturę i nie stygnie jak to mam miejsce w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu.
Dwufunkcyjny piec gazowy
podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany zasobnik), co znaczy, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą. Piece dwufunkcyjne przeznaczone są w zasadzie do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody są blisko kotła. Ważne jest by z ciepłej wody nie korzystały dwie osoby jednocześnie. W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domu z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Piec gazowy dwufunkcyjny powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby znajdował się jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym wypadku będziemy długo oczekiwać, aż woda dopłynie z kotła do kranu. Gdy miejsca korzystania z wody są od siebie znacznie oddalone, to piec lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręcamy kran z ciepła wodą (zwykle kuchnia). Wtedy marnujemy mniej wody czekając na jej podgrzanie.
Na decyzję o wyborze rodzaju kotła na pewno wpływa cena. Kotły dwufunkcyjne są na ogół o 2-3 tysiące zł. tańsze od ich odpowiedników jednofunkcyjnych sprzedawanych w komplecie z zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody, jest to na pewno decydujący argument. Także prace instalacyjne przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem są bardziej pracochłonne i skomplikowane niż przy montażu kotła dwufunkcyjnego.