Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Piece gazowe dwufunkcyjne

    Kategoria: Hydraulika
    Przypnij
    Stoisz, przed decyzją o wyborze pieca gazowego, który będzie najlepszy dla twojego domu. Podpowiadamy. Kocioł jednofunkcyjny to taki, który może zasilać jedynie instalację centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi, dodatkowo podgrzewa nam wodę użytkową, czyli tą, która płynie do kranów.
    Na pewno są tacy, którzy uznają, że gaz jest zbyt drogi, ale bierzemy pod uwagę także wygodę, jaką zapewniają urządzenia zasilane gazem. Ogrzewanie węglem czy drewnem jest tańsze, jednak obsługa kotłów na te paliwa – uciążliwa. To duży problem, zwłaszcza dla osób często i przez dłuższy czas przebywających poza domem. Tam gdzie ważny jest komfort, wybieramy właśnie piec gazowy.

    Jednofunkcyjny piec gazowy


    Nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, więc nie może jej samodzielnie przygotować. W zamian za to zazwyczaj podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Do dużego domu z dwiema (lub więcej) łazienkami zamieszkałego przez więcej niż trzy osoby lepiej wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Tylko wtedy nie będzie nas denerwować jej niestabilna temperatura i ograniczona wydajność. Możliwe jest zastosowanie cyrkulacji, bez której trudno się obejść w dużej instalacji. Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, który podtrzymuje ustawioną temperaturę. Wobec tego woda w rurach ma zbliżoną temperaturę i nie stygnie jak to mam miejsce w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu.

    Ciepła woda piec gazowy

    Dwufunkcyjny piec gazowy


    podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany zasobnik), co znaczy, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą. Piece dwufunkcyjne przeznaczone są w zasadzie do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody są blisko kotła. Ważne jest by z ciepłej wody nie korzystały dwie osoby jednocześnie. W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domu z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Piec gazowy dwufunkcyjny powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby znajdował się jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym wypadku będziemy długo oczekiwać, aż woda dopłynie z kotła do kranu. Gdy miejsca korzystania z wody są od siebie znacznie oddalone, to piec lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręcamy kran z ciepła wodą (zwykle kuchnia). Wtedy marnujemy mniej wody czekając na jej podgrzanie.

    Na decyzję o wyborze rodzaju kotła na pewno wpływa cena. Kotły dwufunkcyjne są na ogół o 2-3 tysiące zł. tańsze od ich odpowiedników jednofunkcyjnych sprzedawanych w komplecie z zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody, jest to na pewno decydujący argument. Także prace instalacyjne przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem są bardziej pracochłonne i skomplikowane niż przy montażu kotła dwufunkcyjnego.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush