Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Piece gazowe dwufunkcyjne

  Kategoria: Hydraulika
  Przypnij
  Stoisz, przed decyzją o wyborze pieca gazowego, który będzie najlepszy dla twojego domu. Podpowiadamy. Kocioł jednofunkcyjny to taki, który może zasilać jedynie instalację centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi, dodatkowo podgrzewa nam wodę użytkową, czyli tą, która płynie do kranów.
  Na pewno są tacy, którzy uznają, że gaz jest zbyt drogi, ale bierzemy pod uwagę także wygodę, jaką zapewniają urządzenia zasilane gazem. Ogrzewanie węglem czy drewnem jest tańsze, jednak obsługa kotłów na te paliwa – uciążliwa. To duży problem, zwłaszcza dla osób często i przez dłuższy czas przebywających poza domem. Tam gdzie ważny jest komfort, wybieramy właśnie piec gazowy.

  Jednofunkcyjny piec gazowy


  Nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, więc nie może jej samodzielnie przygotować. W zamian za to zazwyczaj podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Do dużego domu z dwiema (lub więcej) łazienkami zamieszkałego przez więcej niż trzy osoby lepiej wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Tylko wtedy nie będzie nas denerwować jej niestabilna temperatura i ograniczona wydajność. Możliwe jest zastosowanie cyrkulacji, bez której trudno się obejść w dużej instalacji. Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, który podtrzymuje ustawioną temperaturę. Wobec tego woda w rurach ma zbliżoną temperaturę i nie stygnie jak to mam miejsce w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu.

  Ciepła woda piec gazowy

  Dwufunkcyjny piec gazowy


  podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany zasobnik), co znaczy, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą. Piece dwufunkcyjne przeznaczone są w zasadzie do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody są blisko kotła. Ważne jest by z ciepłej wody nie korzystały dwie osoby jednocześnie. W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domu z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Piec gazowy dwufunkcyjny powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby znajdował się jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym wypadku będziemy długo oczekiwać, aż woda dopłynie z kotła do kranu. Gdy miejsca korzystania z wody są od siebie znacznie oddalone, to piec lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręcamy kran z ciepła wodą (zwykle kuchnia). Wtedy marnujemy mniej wody czekając na jej podgrzanie.

  Na decyzję o wyborze rodzaju kotła na pewno wpływa cena. Kotły dwufunkcyjne są na ogół o 2-3 tysiące zł. tańsze od ich odpowiedników jednofunkcyjnych sprzedawanych w komplecie z zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody, jest to na pewno decydujący argument. Także prace instalacyjne przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem są bardziej pracochłonne i skomplikowane niż przy montażu kotła dwufunkcyjnego.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati

  Domy z bala
  Witam gdzie mogę dostać projekt tego domku z bali
  Zobacz Wpis
  2020-01-17 10:38:02
  miko