Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Zapobiegamy zamarzaniu rur

  Kategoria: Hydraulika
  Przypnij
  Mroźna zima to okres, który kojarzy się z nieodpalającymi autami i mrozem „kłującym” w twarz. O tyle, o ile do takich zjawisk jesteśmy przyzwyczajeni i sobie z nimi doskonale radzimy, to sprawa z zamarzającymi rurami może się okazać bardzo trudnym problemem. Jeśli instalacje hydrauliczne zostaną prawidłowo wykonane i dobrze zaizolowane – nie zamarzną nawet podczas największych mrozów.
  O właściwy stan przyłącza wodociągowego warto zadbać, by awarie nie komplikowały nam życia. Ostatnim momentem na dokonanie przeglądu i wykonanie ewentualnych napraw są miesiące bezpośrednio poprzedzające nadejście zimy – październik i listopad. Jest to konieczne, zwłaszcza wtedy, gdy w poprzednim sezonie pojawił się problem z zamarzającymi rurami. Powodem takiego zjawiska może być umieszczenie rur na niewystarczającej głębokości (mniejszej niż 1,6 m) i ich niewłaściwe zaizolowanie. Do przemarzania rur może również przyczynić się wykonie nawierzchni z kostki brukowej, która jest gorszym izolatorem niż np. trawnik. Najskuteczniejsze i zarazem najdroższe działanie naprawcze polega na wykopaniu rur i ponownym ich umieszczeniu na odpowiedniej głębokości. Po odkopaniu można też wymienić izolację na lepszą.

  Izolacja


  Materiał zastosowany do izolacji rur powinien wyróżniać  się jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki temu nie będzie ono marnotrawione zanim dotrze do grzejników. Rodzaj otuliny powinien zostać wybrany z uwzględnieniem temperatury wody w instalacji i otoczenia. Im otoczenie jest chłodniejsze, a woda cieplejsza, tym współczynnik przewodzenia powinien być niższy. Dobra izolacja powinna też charakteryzować się wysokim współczynnikiem przenikania dyfuzyjnego pary wodnej (powyżej 3 tys.). Natomiast jeśli będzie miała kontakt z zaprawą cementowo-wapienną, powinna zostać dodatkowo zabezpieczona okładziną np. z folii aluminiowej.
  Dobry materiał powinien mieć wysoką tolerancją temperaturową. Izolacja ma zadanie ochraniać rury przewodzące ciepło, jest więc narażona na kontakt z bardzo wysokimi temperaturami. Jeśli będzie wykonana z materiału słabej jakości, w wyniku kontaktu z gorącą rurą będzie niszczeć. Co szybko skończy się koniecznością remontu i wymiany izolacji.
  arur

  Uwaga na lód


  W źle zabezpieczonych rurach pojawia się lód. Jak wiadomo, woda po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, dlatego instalacje hydrauliczne, w których zamarza woda, są narażone na pęknięcia i zniszczenia. Dzieje się tak, bo rury nie wytrzymują naporu tworzącego się lodu. Jednym z rozwiązań uniknięcia tego problemu jest zaizolowanie owych rur grubszym materiałem, jednakże ten sposób tylko opóźnia czas zamarzania i nie likwiduje całkowicie problemu.
  W celu ochrony przed skutkami zamarzania rur istnieją dwa sposoby. Pierwszy polega na ciągłym użytkowaniu hydrauliki – nieużywana instalacja zdecydowanie bardziej narażona jest na uszkodzenia niż ta, którą wykorzystuje się na co dzień. Oczywiście nie jesteśmy w stanie stale nadzorować rur, gdyż wymagałoby to ciągłej obecności w domu. Co w takim razie zrobić w przypadku wyjazdu na zimowe ferie w góry? Wtedy warto umieścić w okolicach ważnych punktów hydrauliczno-kanalizacyjnych kable grzewcze, które nie dopuszczą do zamarznięcia rur podczas nieobecności domowników.

  Działanie przewodów grzewczych


  Ciepło wydzielane przez przewody utrzymuje temperaturę rur powyżej 0 stopni Celcjusza. Przewody te wydzielają tyle ciepła, ile tracone jest przez izolację. W efekcie dochodzi do wyrównania owych strat i rury nie zamarzają. Pomimo że inwestycja w kable grzejne wydaje się być pracochłonna i kosztowana, to naprawdę warto poświęcić trochę czasu i zasobów finansowych na ten projekt, niż później wymieniać wszystkie uszkodzone rury. Warto wiedzieć, że do ogrzewania hydrauliki nie należy wykorzystywać popularnych przewodów grzewczych do ogrzewania podłogowego, gdyż każda rura powinna mieć własny kabel dostosowany do jej średnicy i długości. Powinien on być sterowany regulatorem, a ponieważ to bardziej zwiększa koszty, najlepiej wybrać kable samoregulujące.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas