Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zapobiegamy zamarzaniu rur

    Kategoria: Hydraulika
    Przypnij
    Mroźna zima to okres, który kojarzy się z nieodpalającymi autami i mrozem „kłującym” w twarz. O tyle, o ile do takich zjawisk jesteśmy przyzwyczajeni i sobie z nimi doskonale radzimy, to sprawa z zamarzającymi rurami może się okazać bardzo trudnym problemem. Jeśli instalacje hydrauliczne zostaną prawidłowo wykonane i dobrze zaizolowane – nie zamarzną nawet podczas największych mrozów.
    O właściwy stan przyłącza wodociągowego warto zadbać, by awarie nie komplikowały nam życia. Ostatnim momentem na dokonanie przeglądu i wykonanie ewentualnych napraw są miesiące bezpośrednio poprzedzające nadejście zimy – październik i listopad. Jest to konieczne, zwłaszcza wtedy, gdy w poprzednim sezonie pojawił się problem z zamarzającymi rurami. Powodem takiego zjawiska może być umieszczenie rur na niewystarczającej głębokości (mniejszej niż 1,6 m) i ich niewłaściwe zaizolowanie. Do przemarzania rur może również przyczynić się wykonie nawierzchni z kostki brukowej, która jest gorszym izolatorem niż np. trawnik. Najskuteczniejsze i zarazem najdroższe działanie naprawcze polega na wykopaniu rur i ponownym ich umieszczeniu na odpowiedniej głębokości. Po odkopaniu można też wymienić izolację na lepszą.

    Izolacja


    Materiał zastosowany do izolacji rur powinien wyróżniać  się jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki temu nie będzie ono marnotrawione zanim dotrze do grzejników. Rodzaj otuliny powinien zostać wybrany z uwzględnieniem temperatury wody w instalacji i otoczenia. Im otoczenie jest chłodniejsze, a woda cieplejsza, tym współczynnik przewodzenia powinien być niższy. Dobra izolacja powinna też charakteryzować się wysokim współczynnikiem przenikania dyfuzyjnego pary wodnej (powyżej 3 tys.). Natomiast jeśli będzie miała kontakt z zaprawą cementowo-wapienną, powinna zostać dodatkowo zabezpieczona okładziną np. z folii aluminiowej.
    Dobry materiał powinien mieć wysoką tolerancją temperaturową. Izolacja ma zadanie ochraniać rury przewodzące ciepło, jest więc narażona na kontakt z bardzo wysokimi temperaturami. Jeśli będzie wykonana z materiału słabej jakości, w wyniku kontaktu z gorącą rurą będzie niszczeć. Co szybko skończy się koniecznością remontu i wymiany izolacji.
    arur

    Uwaga na lód


    W źle zabezpieczonych rurach pojawia się lód. Jak wiadomo, woda po zamarznięciu zwiększa swoją objętość, dlatego instalacje hydrauliczne, w których zamarza woda, są narażone na pęknięcia i zniszczenia. Dzieje się tak, bo rury nie wytrzymują naporu tworzącego się lodu. Jednym z rozwiązań uniknięcia tego problemu jest zaizolowanie owych rur grubszym materiałem, jednakże ten sposób tylko opóźnia czas zamarzania i nie likwiduje całkowicie problemu.
    W celu ochrony przed skutkami zamarzania rur istnieją dwa sposoby. Pierwszy polega na ciągłym użytkowaniu hydrauliki – nieużywana instalacja zdecydowanie bardziej narażona jest na uszkodzenia niż ta, którą wykorzystuje się na co dzień. Oczywiście nie jesteśmy w stanie stale nadzorować rur, gdyż wymagałoby to ciągłej obecności w domu. Co w takim razie zrobić w przypadku wyjazdu na zimowe ferie w góry? Wtedy warto umieścić w okolicach ważnych punktów hydrauliczno-kanalizacyjnych kable grzewcze, które nie dopuszczą do zamarznięcia rur podczas nieobecności domowników.

    Działanie przewodów grzewczych


    Ciepło wydzielane przez przewody utrzymuje temperaturę rur powyżej 0 stopni Celcjusza. Przewody te wydzielają tyle ciepła, ile tracone jest przez izolację. W efekcie dochodzi do wyrównania owych strat i rury nie zamarzają. Pomimo że inwestycja w kable grzejne wydaje się być pracochłonna i kosztowana, to naprawdę warto poświęcić trochę czasu i zasobów finansowych na ten projekt, niż później wymieniać wszystkie uszkodzone rury. Warto wiedzieć, że do ogrzewania hydrauliki nie należy wykorzystywać popularnych przewodów grzewczych do ogrzewania podłogowego, gdyż każda rura powinna mieć własny kabel dostosowany do jej średnicy i długości. Powinien on być sterowany regulatorem, a ponieważ to bardziej zwiększa koszty, najlepiej wybrać kable samoregulujące.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush