Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Sposoby podgrzewania ciepłej wody użytkowej

    Kategoria: Hydraulika
    Przypnij
    Koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej (tzw. CWU) stanowią w budżecie domowym jeden z największych wydatków. Nic dziwnego, że coraz więcej użytkowników rozgląda się za alternatywnymi i odnawialnymi źródłami ogrzewania. Pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym, kondensacyjny kocioł gazowy i olejowy, kolektory. Każde z urządzeń może służyć do podgrzewania wody. Które z nich wybrać?

    Pompa ciepła


    Dużą popularnością, jako urządzenia służące do podgrzewania wody, cieszą się pompy ciepła. Do urządzenia najczęściej podłącza się oddzielny zasobnik, który jest zasilany energią pochodzącą z pompy obsługującej jednocześnie instalację centralnego ogrzewania. Pompa może zostać wyposażona w zintegrowany zasobnik, wmontowany w jej obudowę. Tego rodzaju kompaktowe urządzenia zazwyczaj mają niewielką pojemność, są więc stosowane w instalacjach o niewielkiej mocy grzewczej. Użytkownicy nierzadko wybierają pompy ciepła, które służą wyłącznie do podgrzewania wody. W takim przypadku głównym źródłem ogrzewania jest tradycyjny kocioł, a pompa służy jedynie do ogrzewania wody.
    cwucwu

    Kominek z płaszczem wodnym


    Do podgrzewania wody można wykorzystać kominek. Do wyboru mamy dwie wersje tej instalacji. Kominek może podgrzewać wodę w sposób przepływowy (ciepła woda jest dostępna wyłącznie wtedy, gdy w kominku płonie ogień) lub przy wykorzystaniu zasobnika pojemnościowego. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, umożliwia korzystanie z ciepłej wody przez kilka godzin po wygaszeniu kominka. Kominek z płaszczem wodnym najlepiej stosować we współpracy z innym urządzeniem, które uruchamia się automatycznie, gdy w kominku gaśnie ogień, a także ogrzewa wodę podczas cieplejszych miesięcy, gdy kominek nie jest wykorzystywany.

    Kocioł kondensacyjny


    Do podgrzewania wody może również służyć  kocioł olejowy lub gazowy. Kotły kondensacyjne, dzięki specyfice swojego działania, zużywają mniej paliwa, wytwarzając tyle samo ciepła, co kotły tradycyjne. Ich sprawność jest nawet o kilkanaście procent wyższa. Kotły kondensacyjne są skonstruowane w taki sposób, aby emitować niewiele zanieczyszczeń, nie stwarzają więc ryzyka zaczadzeniem. Za najbardziej ekonomiczne uchodzą kotły kondensacyjne na gaz ziemny, następne na liście są kotły na gaz płynny, a zamykają ją kotły olejowe.

    Kolektory słoneczne
     

    Kolektory słoneczne idealnie sprawdzają się do podgrzewania wody użytkowej. Działają poprzez zamianę promieni słonecznych na ciepło. Płynąca rurkami kolektora ciecz ogrzewa się od rozgrzanej przez słońce powierzchni płyty i przylegających do niej ścianek rur. Największym plusem kolektorów jest oszczędność. W naszym klimacie, mogą one efektywnie generować energię przez 7 miesięcy w roku, uniezależniając użytkowników od zewnętrznych dostawców i zmniejszając rachunki za prąd. Podobnie jak pompy, są praktycznie bezobsługowe.
    Podstawową wadą kolektorów słonecznych jest cena kolektorów oraz samego montażu. 
    cwupan

    Systemy fotowoltaniczne 

     
    Podobnie jak kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne. Różnica jest taka, że fotowoltaika to zamiana energii słonecznej na energię elektryczną, w drugim przypadku jest to zamiana energii słonecznej na energie cieplną (grzanie wody).
    W związku z corocznymi spadkami cen instalacji coraz większą popularnością cieszy się stosowanie na dachach tylko i wyłącznie paneli fotowoltaicznych, zarówno do produkcji energii elektrycznej jak i ciepła. System fotowoltaiczny jest prostszy w montażu w stosunku do kolektorów słonecznych. Dzięki specjalnym sterownikom woda jest ogrzewana w momencie gdy mamy darmowy prąd z naszej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli instalacja posiada inwerter, to po nagrzaniu wody darmowy prąd będzie zasilał inne urządzenia elektryczne. Zestawy fotowoltaiczne możemy zamontować przy ogrzewaczach wody zarówno w nowych, jak i gotowych instalacjach grzewczych.
    Największą wadą systemów fotowoltaicznych jest ich stosunkowo wysoka cena, wymagają dość sporej, niezacienionej powierzchni na dachu, albo na gruncie. System nie działa w nocy i działa gorzej w okresie zimowy, gdy słońca jest zdecydowanie mniej.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Czy warto montować odkurzacz centralny ?
    niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
    Zobacz Wpis
    2021-05-04 14:16:03
    Izya

    Czy warto montować odkurzacz centralny ?
    Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
    Zobacz Wpis
    2021-05-04 14:15:04
    Aniela

    Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
    Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
    Zobacz Wpis
    2020-10-21 13:58:02
    Przemas