Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Sposoby podgrzewania ciepłej wody użytkowej

  Kategoria: Hydraulika
  Przypnij
  Koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej (tzw. CWU) stanowią w budżecie domowym jeden z największych wydatków. Nic dziwnego, że coraz więcej użytkowników rozgląda się za alternatywnymi i odnawialnymi źródłami ogrzewania. Pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym, kondensacyjny kocioł gazowy i olejowy, kolektory. Każde z urządzeń może służyć do podgrzewania wody. Które z nich wybrać?

  Pompa ciepła


  Dużą popularnością, jako urządzenia służące do podgrzewania wody, cieszą się pompy ciepła. Do urządzenia najczęściej podłącza się oddzielny zasobnik, który jest zasilany energią pochodzącą z pompy obsługującej jednocześnie instalację centralnego ogrzewania. Pompa może zostać wyposażona w zintegrowany zasobnik, wmontowany w jej obudowę. Tego rodzaju kompaktowe urządzenia zazwyczaj mają niewielką pojemność, są więc stosowane w instalacjach o niewielkiej mocy grzewczej. Użytkownicy nierzadko wybierają pompy ciepła, które służą wyłącznie do podgrzewania wody. W takim przypadku głównym źródłem ogrzewania jest tradycyjny kocioł, a pompa służy jedynie do ogrzewania wody.
  cwucwu

  Kominek z płaszczem wodnym


  Do podgrzewania wody można wykorzystać kominek. Do wyboru mamy dwie wersje tej instalacji. Kominek może podgrzewać wodę w sposób przepływowy (ciepła woda jest dostępna wyłącznie wtedy, gdy w kominku płonie ogień) lub przy wykorzystaniu zasobnika pojemnościowego. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, umożliwia korzystanie z ciepłej wody przez kilka godzin po wygaszeniu kominka. Kominek z płaszczem wodnym najlepiej stosować we współpracy z innym urządzeniem, które uruchamia się automatycznie, gdy w kominku gaśnie ogień, a także ogrzewa wodę podczas cieplejszych miesięcy, gdy kominek nie jest wykorzystywany.

  Kocioł kondensacyjny


  Do podgrzewania wody może również służyć  kocioł olejowy lub gazowy. Kotły kondensacyjne, dzięki specyfice swojego działania, zużywają mniej paliwa, wytwarzając tyle samo ciepła, co kotły tradycyjne. Ich sprawność jest nawet o kilkanaście procent wyższa. Kotły kondensacyjne są skonstruowane w taki sposób, aby emitować niewiele zanieczyszczeń, nie stwarzają więc ryzyka zaczadzeniem. Za najbardziej ekonomiczne uchodzą kotły kondensacyjne na gaz ziemny, następne na liście są kotły na gaz płynny, a zamykają ją kotły olejowe.

  Kolektory słoneczne
   

  Kolektory słoneczne idealnie sprawdzają się do podgrzewania wody użytkowej. Działają poprzez zamianę promieni słonecznych na ciepło. Płynąca rurkami kolektora ciecz ogrzewa się od rozgrzanej przez słońce powierzchni płyty i przylegających do niej ścianek rur. Największym plusem kolektorów jest oszczędność. W naszym klimacie, mogą one efektywnie generować energię przez 7 miesięcy w roku, uniezależniając użytkowników od zewnętrznych dostawców i zmniejszając rachunki za prąd. Podobnie jak pompy, są praktycznie bezobsługowe.
  Podstawową wadą kolektorów słonecznych jest cena kolektorów oraz samego montażu. 
  cwupan

  Systemy fotowoltaniczne 

   
  Podobnie jak kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne. Różnica jest taka, że fotowoltaika to zamiana energii słonecznej na energię elektryczną, w drugim przypadku jest to zamiana energii słonecznej na energie cieplną (grzanie wody).
  W związku z corocznymi spadkami cen instalacji coraz większą popularnością cieszy się stosowanie na dachach tylko i wyłącznie paneli fotowoltaicznych, zarówno do produkcji energii elektrycznej jak i ciepła. System fotowoltaiczny jest prostszy w montażu w stosunku do kolektorów słonecznych. Dzięki specjalnym sterownikom woda jest ogrzewana w momencie gdy mamy darmowy prąd z naszej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli instalacja posiada inwerter, to po nagrzaniu wody darmowy prąd będzie zasilał inne urządzenia elektryczne. Zestawy fotowoltaiczne możemy zamontować przy ogrzewaczach wody zarówno w nowych, jak i gotowych instalacjach grzewczych.
  Największą wadą systemów fotowoltaicznych jest ich stosunkowo wysoka cena, wymagają dość sporej, niezacienionej powierzchni na dachu, albo na gruncie. System nie działa w nocy i działa gorzej w okresie zimowy, gdy słońca jest zdecydowanie mniej.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush