Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Szafa bez błędów

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Szafy, schowki, garderoby – przemyślana organizacja przestrzeni decyduje o tym czy nasze mieszkanie jest wygodne i funkcjonalne. Dobrze, jeśli miejsca przechowywania możemy wybrać już na etapie projektu domu lub montowania ścianek działowych w mieszkaniu. Czasami wystarczą drobne korekty w rozmieszczeniu otworu drzwiowego, lub przesunięciu ścianki, aby zyskać miejsce na pojemną szafę.

    Szafa


    Sklepy meblowe prezentują w swoich katalogach wiele ciekawych pomysłów pozwalających pomieścić w szafach naszą odzież i wszystkie inne „skarby”. Mimo to wcale nie łatwo zaprojektować dobrą szafę, która dopasuje się do naszych wymagań i potrzeb. Coraz częściej szafy traktuje się, jako element architektury. Stanowią bryły wstawione do wnętrza, są jak ściany, a czasem wręcz je zastępują. Zamiast kilku szaf rozstawionych w pomieszczeniach, lepiej zdecydować się na ich ciąg wzdłuż długiej ściany lub wygospodarować garderobę.  To rozwiązanie wprowadza ład i więcej wolnej przestrzeni. Na szafy i schowki starajmy się wykorzystać miejsca na pozór bezużyteczne – wnęki, skosy, uskoki itp. Wszystko planujmy z metrówką w ręku, sprawdzając wymiary nie tylko na poziomie podłogi. Planujemy przestrzeń na otwieranie drzwi, wysuwanie szuflad i swobodny dostęp do wnętrza.
    sz1

    Drzwi przesuwane czy otwierane?


    Drzwi przesuwane to dobre rozwiązanie, gdy w pomieszczeniu brak miejsca na otwieranie drzwi na oścież. Szafy tej nie umieścimy pod skosami. Pamiętajmy tylko, że prowadnice, rolki i szyny zabierają miejsce z głębokości szafy. Ważne jest również, że nie otworzymy całej szafy jednocześnie, więc wnętrze należy zaplanować tak, aby odsłonięte jedno skrzydło drzwiowe dawało nam dostęp do tych rzeczy, które chcemy razem pogrupować.

    Na wymiar


    Szafa do zabudowy na wymiar powinna być dopasowana do naszych możliwości (nasz wzrost, zasięg ręki). Nawet osoba o niewielkim wzroście może korzystać z wysoko zamontowanych drążków na rzeczy wiszące, jeśli zastosuje się pantograf – mobilny drążek na wychylnych ramionach.
    Najwygodniejsza jest szafa o głębokości 60 cm. Krótkie ubrania (marynarki, bluzki, koszule itd.) potrzebują do przechowywania 100-110 cm wysokości, 150-170 cm wystarczy na zawieszenie odzieży dłuższej (płaszcze, sukienki itd.). Drążki nie powinny być dłuższe niż 120m cm by nie odkształcały się pod ciężarem odzieży. W szafie wysokiej warto pozostawić miejsce pod sufitem, jako pawlacz. Posłuży on do umieszczenia rzeczy rzadziej używanych np. pościele, koce, odzież do sportów sezonowych itp.
    sz2

    Wyposażenie


    Tu możliwości jest wiele, więc dobrze zastanówmy się,  ile i jakich ubrań przechowujemy. Uwzględnjmy swoje przyzwyczajenia, jedni wolą np. spodnie przechowywane na wieszakach inni na półkach. Bardzo pomocne w utrzymaniu porządku w szafie są szuflady o zróżnicowanej głębokości. Służą do przechowywania bielizny i dodatków garderobianych. Zaplanowane nisko oznaczają łatwiejszy dostęp do przechowywanych rzeczy. Dobrym rozwiązaniem są ażurowe półki (kosze) ich zaletą jest to, że ubrania są dobrze widoczne i zapewniony jest swobodny dostęp powietrza do nich. Półki takie można wyposażyć w wysuwane prowadnice. Sprytnym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia we wnętrzu szafy. Może być ono zintegrowane z czujką – otwierając drzwi automatycznie włączamy oświetlenie, gdy zamykamy oświetlenie gaśnie.

    Fronty


    Drzwi szafy możemy wykonać z materiału który podkreśli jej obecność w pomieszczeniu lub przeciwnie zupełnie ją ukryje. Kolorystyka frontów jest tak różnorodna, że bez problemu dopasujemy ją do koloru ścian. Szafa stanie się mniej widoczna, jeśli drzwi pokryje lustro w cieniutkiej ramie. To zabieg powiększający optycznie przestrzeń. Dla efektu dekoracyjnego możemy natomiast wykorzystać laminaty, fototapety, grafiki czy barwione szkło.
    sz3

    Zestawy


    Najbardziej ekonomiczne jest wykorzystanie gotowych regałów, które montuje się samodzielnie. To ażurowe konstrukcje do przechowywania, które łatwo dopasujemy do dowolnego miejsca regulując ich wysokość i szerokość. Nie wymagają korpusu, pleców meblowych ani paneli bocznych. Wystarczy przymocować do ściany pozioma szynę, do której mocujemy elementy wyposażenia. Montaż wymaga pewnego doświadczenia i precyzji oraz dobrych narzędzi.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Szafa bez błędów

    Komentarze
    Fajnie by było mieć garderobę :)
    2018-09-28 16:03:02
    Rafał


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush